Čo ma zaujalo ...



Zelená škola

Program Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie (znižujú jej ekologickú stopu). No a kedy je najlepšie začať, keď nie v detstve ? Preto veľmi sympatizujem s týmto programom a som rád, že školy na Slovensku sa k tomuto programu pridávajú.
V programe sú presvedčení, že o problematike životného prostredia nestačí len získavať vedomosti, ale že je zároveň nevyhnutné snažiť sa zmeniť celkové konanie. Urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť.
Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti.

OBRÁZKY:
http://www.green4v4.eu/userfiles/tabla(1).jpg
...................................................................................................................................................................


Stále sa snažíme tmu nahradiť svetlom, svietime všade, kde sa len dá, ale častokrát to už preháňame. Predstavte si len veľké svetelné reklamy v mestách...vlastne už aj na dedinách a všelikde inde. Myslíte si, že niekde na samote tomu uniknete ? Spomeňte si len na vysvietené bilboardy, ktoré svietia celé noci a lákajú tak roje hmyzu, čo okolo svetiel len zbytočne umierajú. Nie je to totiž ich prirodzené správanie, myslia si, že tam, kde je svetlo je aj jedlo prípadne partner.
Keďže zbytočne svietime svetlom smerom hore, osvetľujeme tým oblohu a strácajú sa nad nami hviezdy, z čoho nemajú radosť ani astronómovia, ani romantici, čo by chceli nejakú tú hviezdu ukázať svojej partnerke J.
Práve o tomto svetle, ktoré svieti smerom hore, hovoríme ako o svetelnom znečistení, pretože sa rozptyľuje do ovzdušia.

Na niektorých úsekoch kalifornských pláží môžeme každoročne sledovať, ako sa tu v noci z nakladených vajíčok liahnu tisícky vodných korytnačiek. Hneď po vyliahnutí sa vydávajú smerom k vodnej hladine. Na pláži pri Fort Lauderdale sa takto vydalo 95 % nové populácie morskej karety smerom k centru mesta. Biológovia už medzitým dokázali, že chybu v orientácii spôsobilo mestské osvetlenie. Zmena svetelných pomerov pre korytnačky znamená smrť. Tieto úžasné tvory sa tak stali prvými svedkami škodlivosti javu, ktorý Američania nazvali „light pollution“ - svetelné znečistenie.

To, že môžeme využívať umelé svetlo malo za následok aj iné negatíva pre ľudí samotných. Svetlo umožnilo predĺžiť pracovnú dobu, prípadne pracovať aj v noci na smeny. Tým pádom naše telo prestáva v pracovnom rytme vnímať rozdiely medzi dňom a nocou. Častejšie trávime čas pri televízore a počítačoch. Výsledkom je narušenie zavedených biologických rytmov, stres, nespavosť a psychické problémy. Lekári sa dnes vážne zaoberajú problémom toho, že nedostatok tmy počas spánku môže viesť k zvýšenému výskytu rakoviny. Hormón melatonín, ktorý chráni ľudské telo pred zhubnými nádormi, sa totiž v tele tvorí počas spánku iba potme.  

Vtáky žijúce v mestách niekedy reagujú na "svetelný smog" zmenami životného rytmu. Niektorí z nich spievajú alebo pokračujú v kŕmení mláďat aj v noci. Boli zaznamenané i prípady zimného zahniezdenia. Vyliahnuté mláďatá však umierajú hladom alebo zmrznú. Na blízkosť silných svetelných zdrojov reagujú dokonca aj stromy, a to oneskoreným opadávaním listov.

Svetlo, ktoré zbytočne svieti na oblohu tiež zbytočne platíme. Uvádza sa, že v USA ide na svietenie do vzduchu, resp. do smerov, kde to vadí ľuďom a prírode, ročne jedna miliarda dolárov. Zbytočné svietenie svojim nárokom na výrobu elektriny nepriamo prispieva k zvyšovaniu podielu skleníkových plynov v atmosfére a tým ku globálnemu otepľovaniu.

Riešenie

Nemusíme zhasnúť, stačí svietiť iba tam, kde je to naozaj potrebné. To znamená - svietiť účelne a nesvietiť tak, aby to niekomu vadilo.
Príkladov zlého zaobchádzania s osvetľovaním je mnoho. Svetlo, ktoré mieri z pouličného osvetlenia hore a nie na chodníky alebo osvetlenie veže kostola či hradu je 90 % nevyužitého svetla. Reklamné plochy sú nevhodne osvetľované zdola nahor namiesto správne zhora nadol.
Stačilo by aj svetelný tok na reklamných plochách vymedziť plechovým tienidlom, ako v blízkosti okien bytov a zasahovali by len reklamu, pričom by svetlo neunikalo mimo.
Väčšina škodlivých prejavov umelého osvetľovania je dôsledkom neznalosti či arogantnej nedbalosti. To všetko zbytočne narúša krehkú rovnováhu nočného prostredia, ktorú potrebujú rastliny, živočíchy aj ľudia.
OBRAZOK: